wtorek, 27 lipca 2010

Rondo Kometa


Tym razem krótko, w nawiązaniu do przedostatniej notki.
Kilka dni po tym, jak pisałem o Rondzie Babka, trafiłem na stronę innego ronda. Chodzi o węzeł komunikacyjny położony na granicy dzielnic Praga Południe i Wawer. Łączy on ulice Grochowską (łączącą węzeł z prawobrzeżną Warszawą), Marsa (połączenie z Rembertowem, Ząbkami czy Sulejówkiem), Ostrobramską (połączenie z Gocławiem i Trasą Łazienkowską), Płowiecką (połączenie z Wawrem, a zarazem południowo-wschodnia trasa wylotowa z Warszawy) z Trasą Siekierkowską (łączącą dwa brzegi Wisły i prowadzącą do tras wylotowych do Krakowa, Katowic i Poznania). Jest to zatem ogromnie ważny i skomplikowany węzeł komunikacyjny, obsługujący ogromny ruch. W ostatnich latach jest konsekwentnie rozbudowywany, a jego centralną częścią stało się rondo, w którym zastosowano nowinkę w organizacji ruchu - tzw. rondo turbinowe (takie samo rozwiązanie zastosowano wcześniej… na Rondzie Babka) – to między innymi  ze względu na to nowatorskie rozwiązanie płynność ruchu i przepustowość na węźle jest znacznie zwiększona.
Wciąż jeszcze nieukończony, skomplikowany węzeł nie doczekał się jeszcze swojej urzędowej nazwy, ale kierowcy, jak twierdzą autorzy strony internetowej,  która ma im pomóc przejechać bezstresowo przez ogromny węzeł, na którym trzeba bardzo wcześnie wjechać na odpowiedni pas, by nie pojechać w zupełnie innym kierunku, niż się zamierzało, ochrzcili je Rondo Kometa. Pochodzenie nazwy nie jest do końca jasne, ale wydaje się, że chodzi o zewnętrzny wygląd inżynieryjnej konstrukcji, dynamiczność przemieszczania się po węźle i last not east – sąsiedztwo ulicy Marsa.
Życzę drogowcom, by jak najszybciej zakończyli budowę, kierowcom – by jak najszybciej okiełznali nową technologię ronda, która w ostatecznym rozrachunku jest bardziej wydajna, a urzędnikom i radnym odpowiedzialnym za nazewnictwo dróg - by wsłuchali się w zwyczajową, powstałą oddolnie nazwę. Czas pokaże czy owe rondo stanie się Rondem Kometą czy władze zafundują nam kolejną bogoojczyźnianą nazwę.  

9 komentarzy:

 1. jejku!! ale opisałeś to miejsce! dla mnie od zawsze było ono po prostu 'skrzyżowaniem na marsa'. łał, jestem pod wrażeniem :D

  a co do ronda turbinowego, które ponoć tak ułatwia ruch, to czy takim było Rondo Radosława przed postawieniem tam świateł, kiedy wszyscy na nie narzekali i kiedy było na nim tyle kolizji??

  OdpowiedzUsuń
 2. No to Ragal wiem z czego będziesz pisał magisterkę: z nazewnictwa ulic oraz rond XX - wiecznej Warszawy. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kasia: właśnie na odwrót, rondo turbinowe jest o wiele mniej kolizyjne: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_turbinowe (ciężko, by mi było samodzielnie wytłumaczyć, jak to działa, bo sam nie do końca to ogarniam:P) :)

  Małzes: to może być dobry temat :P ale fakt - trzeba już zacząć myśleć nad tematem magisterki ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. To mało prawdopodobne, żeby została ta nazwa. Wybór będzie raczej między "bogojczyźnianizmem" pierwotnym a wtórnym - innymi słowy: między jakimś, np. (Tadeuszem "Borem") Komorowskim a (Lechem) Kaczyńskim. Stawiam kamienie przeciwko orzechom (włoskim). :)

  P.S. Ależ ch...owe jest zamieszczanie komentów u Ciebie. :P
  P.S. II: Nu, chociaż lepsze, niż u Venclava.

  OdpowiedzUsuń
 5. akurat ulica Tadeusza "Bora" Komorowskiego już jest... 2 km od węzła - pozostaje Lech Kaczyński.

  OdpowiedzUsuń
 6. mi osobiście się wydaje, że nie będzie 'bogojczyźnianej' nazwy.. pozostanie po prostu węzeł Marsa i tyle.. chyba :|

  OdpowiedzUsuń
 7. Przecież cała ta "inicjatywa" jest na zlecenie salonu Seata który znajduję się przy tym węźle o ładnych paru lat. Google: salon kometa i wszystko jasne ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. cała akcja dealera seata z tym rondem "kometa" jest żenująca... Równie dobrze prostytutki stojące przy wspólnej mogą się skrzyknąć i reklamować ulicę jako k*r*wską... to żenujący spektakl, któremu przyklaskuje TVN Warszawa...

  OdpowiedzUsuń
 9. Najgłupsze rondo na świecie,zamiast naprawiać ulice p.prezydent wydaje nasze pieniądze na ten koszmar. Mirek.

  OdpowiedzUsuń